محصولی نوین جهت محافظت سازه از خوردگیاخرین دستاورد دانشمندان کشورمان جهت محافظت سازه از خوردگی و آلودگی

به تازگی دانشمندان جوان کشورمان در دانشگاه امیرکبیر در همکاری با محققان بین المللی موفق شدند محصول جدیدی را بر پایه آب برای مقابله با خوردگی و استهلاک سازه ها تولید و به بازار عرضه کنند.

این محلول با نفوذ به عمق ۵ سانتی متری بتن خود را به آرماتور رسانده و تمام آرماتور و سطح را در مقابل نفوذ هر نوع عامل خورنده از قبیل آب، کلر، نفت و سایر عوامل شیمیایی خورنده محافظت می نماید.

از دیگر ویژگی های این ماده می توان به قابلیت استفاده در قالب ۳۲ مشتق مختلف بر روی بتن، سیمان، چوب، سنگ، آهن و آجر اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت در نحوه اجرای این محلول می باشد که در صورت اجرای صحیح تا مدت ۵ سال، سطح در برابر خوردگی محافظت شده و به حفاظت مجدد نیاز نخواهد بود.

در حال حاضر این محصول در کشورهای مختلف اروپایی و خاور دور مورد استفاده قرار گرفته است. از بناهای معروف دنیا که با این روش محافظت گردیده اند می توان به موزه لوور در فرانسه و میدان المپیک در چین اشاره نمود.

در داخل کشور هم نتایج بررسی های صورت گرفته توسط مرکز پژوهش متالورژی رازی نشان می دهد استفاده از این محصول نرخ خوردگی تا حدود ۶۸ برابر کاهش خواهد داد.

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این محصول از بین رفتن آلودگی ها با تابش نور آفتاب می باشد هم چنین از نظر اقتصادی نیز در مقایسه با محصولات مشابه که طول عمری حدود ۲ سال دارند این محصول طول عمر حدود ۵ سال را دارد و هر لیتر از آن بسته به نوع سطحی که استفاده می شود حفاظت ۶ الی ۱۲ متر مربع از سطح را تامین می نماید و لذا در مورد پروژه های با سطوح زیاد توجیه اقتصادی به مراتب بیش تری به همراه خواهد داشت.